20 березня 2025 року виповнюється 34 роки з дня створення Національного банку України. Особливість та унікальність цієї події в тому, що це відбулося на 5 місяців раніше, ніж було проголошено незалежність України й Національний банк фактично став першою державною інституцією України.
З цієї нагоди студенти-фінансисти 3 курсу коледжу на чолі з викладачем А. О. Подгорною відвідали вебінар Музею грошей НБУ на тему «Національний банк України: історія та основні функції».
Під час заходу дізналися про історичні етапи створення НБУ, зокрема, у 1990 році в Україні не було нічого, що нагадувало б сьогоднішній центробанк: ні золотовалютних запасів, ні власної валюти, ні системи електронних платежів. Україна змушена була створити центральний банк фактично з чистого аркуша.
Передумовою створення Національного банку України стало проголошення державного суверенітету України 16 липня 1990 року, а юридичною підставою – Закон Української РСР «Про банки та банківську діяльність», який Верховна Рада прийняла 20 березня 1991 року. В ньому зазначалось, що на базі Української Республіканської контори створено Національний банк України зі статусом центрального, емісійного банку. В цьому законі зазначено, що створено дворівневу банківську систему ринкового типу. Перший рівень – Національний банк України, а другий – всі інші банки.
Відсутність золотовалютних резервів було одним із перших викликів, які Національний банк мав подолати. Оскільки усі золотовалютні резерви Радянського союзу знаходились в москві, яка не бажала їх розподіляти між колишніми радянськими республіками, в структурі Національного банку 30 вересня 1991 року було створено окремий структурний підрозділ – Державну скарбницю.
Надійним підґрунтям для розбудови власної банківської системи стало створення у 1993 році системи електронних платежів (СЕП).
Власні виробничі потужності для виготовлення грошових знаків було стратегічно важливим рішенням для України. Починаючи з 1992 року вже розпочали роботу над втіленням масштабного проєкту, в результаті якого Україна має Банкнотно-монетний двір НБУ.
Визначальним для банківської системи та України вцілому став 1996 рік. Цього року було реалізовано грошову реформу, в результаті якої Національний банк ввів у обіг національну грошову одиницю – гривню. Саме через відсутність на початковому етапі власних виробничих потужностей, Україна змушена була замовити друк гривні закордоном. Договір про друк національної грошової одиниці було підписано з канадською компанією «Канадієн банкнот компані» та англійською компанією «Томас де ля Рю». Банкноти гривні були надруковані менше ніж за рік, але транспортувались в кілька етапів: морським шляхом у 1992, 1993 роках та повітряним шляхом у 1995 році.
У 1999 році був прийнятий Закон України «Про Національний банк України», в якому було визначено незалежний статус центрального банку, що забезпечує фінансову стабільність в Україні в довгостроковій перспективі.
Сьогодні досягнення НБУ у забезпеченні цінової та фінансової стабільності в умовах повномасштабної війни дають змогу Україні розвивати економіку та підтримувати обороноздатність країни.
Впродовж 34 років Національний банк України пройшов шлях від новоствореної державної установи до сучасного центрального банку, ефективність якого визнана міжнародними партнерами у всьому світі та відзначена нагородами Central Banking у номінаціях Central bank of the year, Payments and Market Infrastructure Development та Currency Manager.
НБУ продовжує свій розвиток аби й надалі забезпечувати стійкість фінансової системи та позитивну динаміку економічного розвитку України.












